Ana Sayfa Nedir ? ‘Internet Explorer kullanıcıları düşük zekalı’ haberi sahte çıktı

‘Internet Explorer kullanıcıları düşük zekalı’ haberi sahte çıktı

0

 

‘Internet Explorer kullanıcıları düşük zekalı’ haberi sahte çıktı

Bilim-2/internet_explorer_firefox BBC’nin de aralarında bulunduğu birçok medya kuruluşunun haberleştirdiği, Internet Explorer kullanıcılarıyla ilgili araştırmanın sahte olduğu ortaya çıktı.

AptiQuant adlı danışmanlık şirketi tarafından internet kullanıcılarına yapıldığı iddia edilen IQ testinin gerçek olmadığı belirtildi.

Durum, şirkete ait olduğu izlenimi yaratılan ve araştırma sonuçlarının yayımlandığı internet sayfasının son zamanlarda kurulmuş olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

Internet sayfasında yayımlanan şirket fotoğraflarının da Paris’teki bir kurumun internet sayfasından çalınmış olduğu anlaşıldı.

Sahte olduğu anlaşılan araştırma sonuçlarında internet tarayıcısı olarak Internet Explorer (IE) kullananların zekasının ortalama zekadan daha düşük olduğu öne sürülmüştü.

Gerçek olmadığı ortaya çıkan haberi yapan medya kuruluşları arasında BBC’yle birlikte, CNN, Daily Mail, Telegraph ve Forbes de yer alıyor.

İddia tepki çekmişti

Birçok medya organı tarafından yayılan araştırmanın sonuçları, IE kullanıcılarının sert tepkisine neden olmuş, bazı kullanıcılar, Kanada şirketi AptiQuant’a dava açma tehdidinde bulunmuşlardı.

Sahte olduğu anlaşıan araştırma kapsamında 100 binden fazla internet kullanıcısına bedava IQ testi yapma fırsatı verildiği, ve oluşturulan veri tabanında bu kişilerin kullandıkları tarayıcıların kayda geçirildiği öne sürülmüştü.

Sonuçlara göre IE kullanıcılarının ortalama zekası 80 civarında, Chrome, Safari ve Firefox kullanıcılarının 100’ün üstünde çıktığı iddia edilmişti. (bbcturkce)