I. Isabel Kimdir, Hayatı, Dönemi, Hakkında Bilgi

35

ISABELLA I [Katolik] (1451-1504) Kastilya ve Aragon kraliçesi. İspanya birliğinin kurulmasında önemli rol oynamıştır.

22 Nisan 1451’de Madrigal’de doğdu, 26 Kasım 1504’te Medina del Campo’da öldü. Kastilya Kralı I.Juan’ın kızı, IV.Enrique’m üvey kardeşidir. Genç yaşta siyaset ve devlet işleriyle ilgilendi. 1469’da Aragon’un varisi V.Fernando ile evlendi. IV. Enrique’ in ölümü üzerine Aralık 1474’te Kastilya kraliçesi oldu.

1475’te Portekiz Kralı V.Alfonso Kastilya’yı işgal edince Isabella, kocası V.Fernando’nun yardımıyla Fransa Kralı XI.Louis’nin desteğini sağladı. V. Alfonso 1476’da Toro, 1479’da Albufera de Merida yenilgilerinden sonra 1479’da Alcocobes Antlaşması’ m yaparak geri çekilmek zorunda kaldı. Bu savaşın sonunda Kastilya ve Aragon krallıkları birleşti. Isa-bella ve Fernando bundan sonra krallığın gücünü artıracak önlemler aldılar. Soyluların ayrıcalıkları kısıtlandı; Engizisyon mahkemeleri kuruldu. Ocak 1492’de Iberik Yarımadası’ndaki son Arap yerleşim yeri olan Granada’nm (Gırnata) alınmasıyla 800 yıldır süren Reconquista (yeniden fetih) mücadelesi sona erdi.

1494’te Papa VI.Alexander tarafından “Katolik hükümdarlar” unvanı verilen Isabella ve Fernando’ nun yönetimleri sırasında Ispanya’nın ulusal birliğinin sağlanması doğrultusunda önemli adımlar atılmış, Kuzey Afrika’daki Müslüman kentlerine yönelik yayılmacı bir siyaset izlenmiştir. Kristof Kolomb’a keşif gezilerinde destek olunmuş, Amerika kıtasında bulduğu yerler Kastilya Krallığı’na bağlanmıştır.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi