Ersin Alok kimdir? Hayatı ve eserleri

0
36

Ersin Alok kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1937) Türk fotoğrafçı, ressam ve yazar. Doğa görüntülerini, yapıları konu alan fotoğraflar ve belgesel filmleriyle tanınmıştır. 18 Ağustos 1937’de İstanbul’da doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Gazetecilik ve Ticaret bölümlerini ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi. “Resim Ana­lizleri Reanimasyonu” üzerine bir uzmanlık tezi hazırladı. Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü’nün kurulmasına öncülük etti ve burada öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1950’de Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakülte­sinde ilk resim sergisini açtığında henüz on üç yaşındaydı. 1953-1965 arasında yoğun olarak resim çalışmalarım sürdürdü. Bu dönemde 17 kişisel sergi açtı. Değişik tonlardaki lekeleri dengelemeye çalıştığı resimlerinde psikolojik konulara ağırlık verdi.

Ersin Alok, daha sonra, resmin derinlik boyutundan yoksun olduğu düşüncesiyle heykele yöneldi. Metal çubuklar ve alanlarla altı boyutlu mekân oluşturmayı denedi. Ancak, bir süre sonra, yaşamı ve doğayı fotoğrafla yansıtmayı seçti. 1966’da profesyonel fo­toğrafçılığa başladı. Fotoğraflarında doğa, ağırlıklı bir yere sahiptir. Ürünlerinin önemli bir bölümünü dağ ve sualtı fotoğrafları oluşturur. Ayrıca, mimarlık yapıtlarını ve sanayi kuruluşlarını görüntülemiştir. Bunun dışında, konferanslar, saydam (dia) gösterileri, sergiler ve çeşitli yazılarla etkinliğini sürdürmektedir.

1970’ten sonra belgesel filmler yapan Ersin Alok, bunlarda da, çoğunlukla Türkiye’nin doğal ve tarihsel görünümlerini konu aldı. Ayrıca, ilk Çağ sanatı alanında araştırmaları ve kimi bulguları vardır. Kaya resimleri, geleneksel Türk mimarisi ve doğa üzerine yapıtları yayımlanmıştır.

Fotoğraf Sergisi:

Belgesel Film:

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 5. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983