Enver Aysever

Şuraya atla: kullan, ara
Enver Aysever
Doğum 1971
istanbul, Türkiye
Meslek Sosyolog, Yazar, Politikacı, Gazeteci
İkamet Türkiye
Önemli ödülleri Yunus Nadi Ödülleri

Enver Aysever, (d. 1971; İstanbul), Türk tiyatrocu, gazeteci, televizyon program yapımcısı, sosyolog, politikacı ve Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi yazar.

BirGün gazetesinde günlük, Boyun Eğme dergisinde ise haftalık köşe yazıları yazmakta ve aynı zamanda Tele1’de Ayrıntılar adlı televizyon programını hazırlayıp sunmaktadır.

İçindekiler

 • 1 Hayatı

  • 1.1 Tiyatro çalışmaları
  • 1.2 Yazın çalışmaları
  • 1.3 Televizyon programcılığı
  • 1.4 Siyasi çalışmaları
 • 2 Eserleri
 • 3 Eleştiriler
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1971’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Doğuş, Yeditepe ve Arel üniversitelerinde dersler verdi. Arel üniversitesi’nde ilk olarak 2011 yılının ikinci yarısında üç hafta göründükten sonra ayrılmış, 2012 ve 2013 yıllarında tekrar dönmüş ancak sorumlu olduğu derslere sadece ilk haftalarında birer kez girip 2013 yılının sonbaharında ayrılmış ve akademik hayatına son vermiştir. Bir yıl Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliği de yapan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

Tiyatro çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Enver Aysever, lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı” adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi’nin jesti sayesinde okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda gerçekleştirilebildi. İlk gösterimleri Beyoğlu Tünel semtindeki Baro Han adlı iş hanında bulunan tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Kurucusu olduğu Tiyatro Çisenti adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen, oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü. “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Yüzler”, “Yabancı’da Camus”, “Açık Evlilik”, “Dilekçe”, “Frankie and Johnny”, “Bir İstanbul Masalı”, “Şimdi Yaşa Sonra Öde” gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi. Atilla İlhan’ın şiirlerinden yararlanarak “Ne Kadınlar Sevdim” adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. Sonraki yıllarda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. “Bebişler Karnavalı”, “Renkler Cumhuriyeti”, “Beyaz Dişler Ülkesi”, “Güneşi Güldüren Soytarı”, “Kakaolu Olsun”, “Yaşamak Güzel Arkadaşım” adlı çocuk oyunları bu döneme aittir.

Yazın çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı çocuk oyunlarını “Çocuk Oyunları 1” adlı bir kitapta topladı. “Geç Kalmış Romantik” adlı bir öykü kitabının ardından, Bir An Bin Parça adlı bir roman yazdı. Bu romanı ile 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi oldu. Ayrıca “Nasıl Yazar Olunur” ve “Yaralısın Türkiye” adlı deneme kitaplarını yazdı.

Bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. Finansal Forum, Varlık, Gösteri, İnsancıl, Cumhuriyet ve Birgün gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları yayınladı. Televizyon Gazeteciliği ve Sahne Sanatları dersleri verdi. Remzi Kitap gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde Ayın Güncesi adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. Doğuş Üniversitesi’nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.Son olarak 2015 Yılında 125 adet kısa yazısından derlediği ”Kişisel Direniş Kitabı” adlı kitabı yazmıştır.

Televizyon programcılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun Kalem” adlı edebiyat programlarını hazırladı, sundu. TV8 “Haber Aktif” programının içinde “Yazın Aktif” köşesinin sürekli konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı.

2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda Sky Türk televizyonunda “Aykırı Sorular” adlı siyasal tartışma programını hazırlayıp, sundu. Yine Sky Türk televizyonunda, aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli ve Metin Karakaş’ın katıldığı tartışmaların da yer aldığı “Ayrıntılar” adlı tartışma programını da hazırlayıp yönetti. Aynı televizyonda “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı.

2011-12 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. Aysever, CNN Türk’te “Aykırı Sorular” adlı programı hazırlayıp sundu.

Bir süre Cem Vakfı’na yakın olan Cem TV kanalının yayın danışmanlığını yaptı.[1]

Bir dönem de Halk TV’de program hazırlayıp sundu.

Televizyon
Yıl Başlık Kanal Notlar
2007 “Aykırı Sorular” Sky Türk Sunucu
2008
2009
2010
2011 Dört Bir Taraf CNN Türk Yorumcu
2012
2012 Aykırı Sorular CNN Türk Sunucu
Vaziyet-i Umumi Halk TV Sunucu
2017 Ayrıntılar Tele1 Sunucu
Televizyon konuk görünüm
Yıl Başlık Kanal Notlar
2015 SorguluYorum KRT
2016 SorguluYorum KRT

Siyasi çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete atıldı. Aysever, o dönemde hem yazılı basında hem televizyonda gazeteciliğe devam etmekteydi. CHP Parti Meclisi’ne seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.[2] Aysever, 2011 Milletvekili seçimleri için CHP adaylarının belli olmasının hemen ardından 11 Nisan 2011 tarihinde, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek CHP’deki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.[3] Alt sıralarda yer verilmiş milletvekili adaylığını da reddetti.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Geç Kalmış Romantik, 2003
 • Bir An Bin Parça, 2006
 • Nasıl Yazar Olunur, 2007
 • Yaralsın Türkiye, 2007
 • Ayrıntadaki Şeytan, 2008
 • Bir Semti Kendince Yazmak – Ataköy, 2009
 • Cumhuriyet’in İlk/Son Yüzyılı, 2011
 • Nisan’a Mektuplar, 2012
 • Edebiyat Ölmedir, 2013
 • Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı, 2014
 • Yazgıçlar, 2009
 • Kişisel Direniş Kitabı, 2015[4]
 • Aykırı Sorular 2016

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enver Aysever, Türkiye ile İsveç arasındaki hazırlık maçında futbolcuların seremoniye başörtülü kız çocuklarıyla çıkmasına “Küçücük çocukların saçlarından tahrik olanların ülkesi, yazıklar olsun” şeklinde twet atmasından ötürü Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan tarafından eleştirilmiştir. Ahmet Hakan, Aysever’in bu tweti hakkında: “(…) Mini etek görünce deliye dönen Akit falan yobazsa… Başörtüsü görünce çılgına dönen Enver falan da yobaz. Ve bu iki yobaz arasında aslında pek fark yok. İki yobaz da başkalarının keyiflerinin kâhyası olmaya fazlasıyla meraklı. İki yobaz da kıyafet zabıtalığını pek seviyor. İki yobaz da sadece kendi kıyafet tarzının tek tarz olmasını istiyor. İki yobaz da farklılığa karşı saygısız… İki yobaz da baktığında insan değil kıyafet görüyor”[5][6][7] ifadelerini kullanmıştır. Enver Aysever ise Ahmet Hakan’a: “Ben de kendisine buradan söylüyorum: Ahmet Hakan yobaz değildir bildiğiniz şarlatandır. Orada bir iki gün daha kalabilmek için kişiliğinden memleketinden vazgeçenlere karşı Nazım’ın izinden gelen ve memleketine sahip çıkan milyonlar var biz az değiliz, Türkiye kimsenin babasının malı değildir”[7] cevabını vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Vatan gazetesinin Cem TV ile ilgili haberi.
 2. ^ Birgün gazetesindeki veda yazısı.
 3. ^ Enver Aysever’in istifa ile ilgili açıklaması.
 4. ^ http://www.idefix.com/kitap/enver-aysever/urun_liste.asp?kid=55913
 5. ^ http://www.diken.com.tr/al-sana-polemik-ahmet-hakan-enver-aysevere-yobazligi-uygun-gordu/
 6. ^ http://t24.com.tr/haber/ahmet-hakan-basortu-gorunce-cildiran-enver-aysever-mini-etek-gorunce-deliye-donen-akit-kadar-yobaz,333645
 7. ^ abhttp://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/505172/Enver_Aysever_den_Ahmet_Hakan_a__yobaz__yaniti.html

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Resmî site


“Enver_Aysever&oldid=19241373” adresinden alındı.