Derinlik Sarhoşluğu Nedir, Hakkında Bilgi

0
38

Derinlik sarhoşluğu (azot narkozu, inert gaz narkozu ve Martini etkisi olarak da bilinir) derinlerde aletli dalış yapılırken meydana gelen geri döndürülebilir bilinç bozukluğudur. Alkol zehirlenmesi veya azot oksit solunmasındakine benzer bir durumdur. Sığ dalışlarda da olabilir ancak genellikle 30 metreden (100 ft) daha derine inilmeden dikkat çekici hale gelmez.

Helyum dışında solunabilen tüm gazların narkotik etkisi vardır. Lipofilisitesi yüksek gazlarda bu etki daha büyüktür. Derinlik arttıkça dalgıçın durumu da giderek artan bir şekilde bozulur ve etki zararlı bir hale gelebilir. Dalgıçlar bu etkilerin üstesinden gelmeyi öğrenmiş olsa bile bir ilaç toleransı geliştirilmesi mümkün değildir. Narkoz bütün dalgıçları etkilerken, hangi derinlikteki narkozun etkileyeceğini öngörmek güçtür. Hassasiyet dalıştan dalışa ve bireyler arasında büyük değişiklik göstermektedir.

Durum, daha sığ sulara yükselindiğinde, uzun dönemli herhangi bir etkisi olmadan tamamen tersine döndürülür. Bu nedenle açık sularda dalış yapılırken, oluşan narkoz nadiren ciddi bir sağlık problemine dönüşür. Bu durumda dalgıç narkozun semptomlarına karşı uyanık olmalı ve yükselerek durumu kontrol altına almalıdır. 40 m’yi (130 ft) aşan dalışlar rekreasyonel (eğlence, hobi amaçlı) dalgıçlığın kapsamı dışında kabul edilir.