Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin (Konusu, Özeti, Karakterleri )


Feride (Çalıkuşu): Fransız okulundan mezun; çok güzel, haşarı, canlı, cıvılcıvıl, yaramaz, duygusal ve akıllı; cana yakın, sevimli eski bir İstanbul kızıdır.
Kamuran: Feride’nin teyzesinin çok kibar, yakışıklı, sarışın, yükseköğrenimli, fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işle uğraşmayan oğludur.
Doktor Hayrullah: Cana yakın, iyi kalpli, yaşlı, sevimli, biraz inatçı vesinirli biridir. Yaşamını insanların mutluluğuna adamıştır.
Munise: Küçük,sarışın ve güzel bir köy kızıdır. Güzel olduğu kadar zeki ve nazik bir kızdır.Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur.
Müjgan: Feride’nin teyzesinin kızıdır. Dürüst ve içten bir arkadaştır. Feridenin mutluluğu için ençok çalışan kimselerden biridir. Kamuran’la Feride’yi o barıştırmıştır.
Yüzbaşı:
Çalıkuşu’nu seven, fakat karşılık görmeyen bu durumdan dolayı ruhsal bunalıma düşen bir subaydır.

Kitap Hakkında: Türk edebiyatının en çok sevilen ve okunan klasik eserleri arasındadır. Ağırlıklı olarak Anadolu’da geçen ve arka planda Osmanlı’nın son yıllarını anlatan bir romandır. Kitabın son kısmı hariç, ki bu bölüm dışarıdan bir gözlemcinin anlattıklarıdır, romanın ana kahramanı Feride’nin hatıra defteri şeklinde yazılmıştır.

Çalıkuşu, duygusal bir olayı anlatmakla birlikte dönemin sosyal sorunlarının eleştirel olarak da ortaya koymaktadır. Çalıkuşu, Türkiye’de yeni ve modern bir dönemin başlamasını özendiren bir roman olarak kabul edilmektedir.