Buto (Mısır Mitolojisi Tanrıları)

37

Buto (Mısır Mitolojisi Tanrıları)

mitoloji-2/buto” 169″ 292″ Buto, (Uatchit, Udjat, Wadjit, Edjo olarakta bilinir) Uatchit de Nil Deltası’nda bir kobra tanrıça idi. Zaman içinde o Aşağı Mısır’ın tamamında tanınmış bir koruyucu haline geldi. Bu nedenle o rutin Yukarı Mısır, Nekhebet tanrıçasına bağlanmıştır. Birlikte, İki ülke, bir birleşik Mısır sembolleri olarak sanatın birçok parçalarında yer aldı.

Buto, sadece Mısır değil, kral’ın da saldırgan bir savunucusu oldu. O daha sonra firavunların ‘ve ilk Re kaş giyilen Uraeus’un kobra olarak tasvir edilmiştir. Sembollerinin çoğunda, Kukuletasını bir tehdit pozisyonda tutar ve o Firavun düşmanlarının tüm zehir tükürmek ya da onu ateşten parlama ile onları yakmaya hazırdır.

Buto güneşin yakıcısı gibi kişileştirmiş ve o “Cennetin Lady” ve tanrıların tüm kraliçesi olarak adlandırıldı. O yakından Aşağı Mısır tanrısı koruyucusu oldu Horus Elder ile ilişkili bulunmuştur. Ayrıca o Harpokrates (Horus) ile ilişkili bulunmuştur.

Buto Uraeus’un veya Aşağı Mısır’ın Kızıl Kobra kadın olarak tasvir edilmiştir. O bir papirüs etrafında bir kobra sarmal olarak kök taşıyan olarak gösterildi. Bazen o sepet içinde sarmal sadece bir kobra ve Aşağı Mısır’ın taç giymiş olarak gösterildi.

Önceki İçerikAli Nihat Tarlan Hayatı, Çalışmaları, Eserleri (Edebi Şahsiyetler)
Sonraki İçerikSoru İşareti Nedir, Kullanıldığı Yerler, Nerelerde Kullanılır, Kullanımı