Bukalemun Nedir Ne Demek, Anlamı, Hakkında Bilgi

18

Bukalemun nedir? Pullu sürüngenlerden renk değiştirebilme özelliğine sahip, yavaş hareketli bir hayvan. 85 kadar türü bilinmektedir. Vücudu yandan basıktır. Ağaç dallarında yaşar. Ayak ve kuyruğu ile ağaç dallarını kavrar. Çoğu 20-30 cm boyundadır. Derisinin içinde yer alan kromotofor denen renk hücreleri sayesinde rahatlıkla renk değiştirerek yılan ve yırtıcı kuş gibi düşmanlarından kendini korur. Başının tepesi miğferlidir. Bazılarında boynuz gibi çıkıntı bulunur. Beş parmaklı ayaklarının iki parmağı bir yanda, üçü karşı tarafta olduğundan ağaç dallarını kerpeten gibi kavrar. Avına çok yavaş yaklaşır. Boyuna yakın uzunluktaki ucu yapışkan dilini, hızla böceklere fırlatarak avlanır. Zehirli değildir, insana saldırmaz. Doğu Afrika ve Madagaskar’da bir metreye yakın bukalemunlar vardır. Uzun, yapışkan ve vantuzlu dilleriyle küçük memeli ve kuşları avlayabilirler. Bukalemunlar yaz sonunda toprağa kazdıkları çukurlara birkaç düzine yumurta yumurtlayarak toprakla örterler. 3-4 ay içinde yavrular yumurtadan çıkarak hemen avlanmaya başlarlar. Bukalemunlar toprak yüzeyinde yürüme ve çukur açmada büyük zorluk çekerler. Bir kısım bukalemunlar ovovivipardır, yani yumurtalar ana karnında açılarak yavrular doğar. Bazı ilkel toplumlar tarafından bukalemun uğurlu sayılmış ve korunmuştur Bukalemunun şaşılacak özelliklerinden birisi de, birbirinden bağımsız hareket eden gözleridir. Bir gözü ile önde avını görürken, diğer gözüyle yan ve arka kısmını gözleyebilir. Ancak avına saldırmadan hemen önce iki gözü ile birden avına bakar, çünkü mesafeyi ancak o şekilde algılayabilmektedir.

Sözlüklerde geçen anlamı : “bukalemun” ne demek?1. Bukalemungillerden, 20-30 cm boyunda, renk değiştirmesiyle ünlü sürüngen türü, kayakeleri, bahtabakan (chamaeleon chamaeleon); çıkarına göre davranışını, görüşünü değiştiren kimse.

2. Çıkarına göre davranışını, görüşünü değiştiren kimse. 3. Bukalemungillerden, 20-30 cm. boyunda, renk değiştirmesiyle ünlü sürüngen türü, kayakeleri, bahtabakan (chamaeleon chamaeleon). Bukalemun

kelimenin ingilizcesi: n. chameleon

Köken: Arapça