Biberiye Nedir Ne Demek, Anlamı Hakkında Bilgş

39

Biberiye nedir? Bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki. Gövdeleri dik ve çok dallıdır. Yaprakları mızrak gibi, etli ve yeşil renklidir. Çiçekleri dalların uçlarında, yaprakların tabanlarında bulunur. Meyveleri esmer renkli ve fındıksıdır. Kuşdili olarak da bilinir Kullandığı yerler Yaprakları ile bundan elde edilen yağı kullanılır. Yaprakları ve çiçekli dallar yaz mevsiminde toplanır ve açık havada kurutulur. Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. Mide ve bağırsak uyarıcısı, idrar söktürücü ve safra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır. Birçok preparatların terkibine girer.

Sözlüklerde geçen anlamı : “biberiye” ne demek?1. Ballıbabagillerden, akdeniz çevresinde çok yetişen, yaprakları güzel kokulu bir bitki (rosmarinus officinalis). Biberiye

kelimenin ingilizcesi: n. rosemary, evergreen shrub which grows in Mediterranean regions (used in perfumes, medications, and as a spice)