Beklan Algan kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

0
36

Beklan Algan kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: (1933) Türk tiyatro yönetmeni. Denemeci tiyatro uygulamalarında bulunmuştur. Erzurum’da doğdu. 1952’de Robert Koleji bitir­dikten sonra mühendislik öğrenimi için gittiği ABD’ de tiyatroyu, seçip bu dalda okudu; çeşitli tiyatrolar­da çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Şehir Tiyatroları’na girip oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Daha sonraları yalnızca yönetmenlik yapmaya yöne­len Algan, 1966’da Muhsin Ertuğrul’un bu kurumun başından uzaklaştırılması üzerine Şehir Tiyatroların­dan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul’un başına geçtiği LCC adlı özel bir eğitim kurumunun tiyatro bölümünde çalıştı. Bakırköy Halkevi ve Grup Oyuncuları’yla da çalışmalar yaptıktan sonra 1974’te yeniden İstanbul Şehir Tiyatroları’na katıldı. Tepebaşı Deneme Sahnesi’nin yöneticiliğini yaptı. Bu kurumdan ayrıldıktan sonra 1981’de Salzburg seminerine katıldı. 1982-1983’te Berlin’de Schaubühne’de çalıştı.

Algan tiyatroya Robert Kolej’de amatör olarak başladı. ABD’den dönüp Şehir Tiyatroları’na girdi­ğinde Muhsin Ertuğrul’un öncülük ettiği yenileştirme çalışmalarının içinde yer aldı. Sartre’ın Sinekler, Shakespeare’in Macbeth oyunlarının yönetimiyle dik­kat çekti. 1964’te Brecht’in Sezuan’ın İyi insanı adlı oyununu yönetti. Bu, yazarın, Türkiye’de profesyo­nel bir tiyatroda oynanan ilk oyunuydu. Oyuna tutucu çevrelerden büyük tepki geldi; oynanmasına ara verildi. Yapılan soruşturmada suç unsuru bulun­mayınca oyun yeniden oynanmaya başladı. Muhsin Ertuğrul’un görevinden uzaklaştırılması, yenileştirme hareketine katılmış birçok genç tiyatrocuyla birlikte Algan’ın da Şehir Tiyatrolarından ayrılmasına yol açtı.

Beklan Algan, bundan sonraki döneminde grup oyunculuğuna ve plastik anlatıma önem veren sahne çalışmaları yürüttü. 1974’te yeniden Şehir Tiyatroları’ na katıldı; Tepebaşı Deneme Sahnesi’nde biçim arayışları yönünden çarpıcı, modern anlatımlarla yük­lü denemeler yaptı. 1978’de sahneye koyduğu Cesaret Ana nitelikli bir Brecht uygulaması olarak dikkati çekti.

YAPITLAR (yönettiği oyunlar):

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, 5. cilt, Anadolu yayıncılık, 1983