Edebi Şahsiyetler

Armand Salacrou Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

SALACROU, Armand (1899 – 23 Kasım 1989) Fransız oyun yazarı. Gerçeği düş ve fanteziyle bağdaştıran bir anlatımla evrensel temaları değişik konulu oyunlarda işlemiştir.

9 Ağustos 1899’da Rouen’da doğdu. Çocukluğu ve gençliği Le Havre’da geçti. Gençlik yıllarında siyasetle ilgilenmeye başladı ve Genç Sosyalistler Kulübü’nü kurdu. 1917’de Paris’e gitti. Paris Üniversitesi’nde tıp, hukuk, felsefe okudu. 1920-1921 arasında çeşitli gazetelerde oyun eleştirileri yazdı. 1925-1927 arasında Cine-Romans film şirketinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Bu arada Tristan Tzara’nın da desteğiyle 03nın yazmaya başladı. 1925’te sahnelenen iki gerçek-üstücü oyunu Tour â terre (“Dünya Turu”) ve Le pont de l’Europe (“Avrupa Köprüsü”) pek ilgi görmedi. İlk başarısını 1931’de sahnelenen güldürüsü Atlas Hotel (“Atlas Oteli”) ile kazandı. Bu o)nınu izleyen Une femme libre (Hür Kadın), Les frenetiques (“Çılgınlar”) gibi yapıtlarıyla ününü pekiştirdi. Bu oyunlarda
gerçeküstücü tutumundan uzaklaşıp doğalcı ve varoluşçu bir tutum benimseyen Salacrou, 1936’da sahnelenen Un homme comme les autres’dzn (“Başkaları Gibi Bir Adam”) sonra doğalcı tutumunu iyice belirginleştirdi. Parasal sıkıntılar nedeniyle bir süre reklam işleri yaptı. 1938’den sonra ise yalnızca 03nın yazarlığını uğraş edindi. 1939’da II.Dünya Savaşı’na katıldı. Tutsak düştüyse de Fransa’ya kaçmayı başardı ve direnişçilere katıldı. Savaştan sonra Odeon tiyatrosunun yöneticiliğini üstlendi. Kimi oyunlarını burada sahneledi. La marguerite, Lesfıances du Havre (“Havre’lı Nişanlılar”) ve Fransa’daki direniş hareketini konu alan Les nuits de la colere (“Öfkeli Geceler”) savaş sonrası dönemde yazdığı en önemli yapıtlarıdır. Bu oyunlarda düş, yanılsama, zamanda geri dönüşler ve zamanın geriye doğru işlemesi gibi öğeler ustaca kullanılmıştır. Salacrou 1948’de Fransız Tiyatro Merkezi’ni kurmuş ve İ956’ya değin bu kuruluşun başkanlığını yürütmüştür. Ayrıca Goncourt Akademisi’ne üye olan ve bir süre UNESCO’nun Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün başkanlığını yapan Salacrou’ya Legion d’honneur nişanı verilmiştir.