Anahtar Nedir Ne Demek, Anlamı Hakkında Bilgi

55

Anahtar nedir? Kapı, çekmece, sandık, dolap, çanta gibi kapalı kalması gerekli şeylerin kilitlerini açmak için kullanılan maden veya ağaçtan yapılmış alet. Somun sıkmak ve gevşetmek için kullanılan alete de denir. Çok eski zamanlarda ağaçtan olanları olduğu gibi, madenden yapılanları da vardı. Takıldıkları yerin kıymetine göre değişik şekilde ve kıymette yapılır. Bazıları altın ve gümüş işlemeli yapılırdı. Şekil itibariyle de kullanıldıkları yere göre değişiktir. Anahtarın büyüklüğü, şekli, yuvarlak, yassı, içi kovan şeklinde boş veya dolu olabilir. Dişleri, kilit içindeki yerlerini hareket ettirmek suretiyle kilidi açar ve kapar Somun anahtarının hepsi madenden yapılır. Şekilleri ise çok değişiktir. Sabit olanları olduğu gibi ağızları genişleyip daralan tipleri de vardır. Teknik ilerledikçe kilit cins ve şekilleri değiştikçe, anahtar cins ve şekilleri de artmaktadır.

Sözlüklerde geçen anlamı : “anahtar” ne demek?1. Bir kilidi açıp kapamak için kullanılan araç, açar, açkı; somunları ya da vidaları çevirerek sıkıştırıp gevşetmek için kullanılan çelik saplı araç.

2. Zembereği kurmak için kullanılan araç, kurgu; portenin başına konan ve notaların hem adını hem de müzik ıskalasındaki kesin yerini belirten im. 3. Şifre yazmak ve çözmek için kararlaştırılmış olan kod; istenen yere ya da aygıta, isteğe göre elektrik akımının geçmesini sağlamak için kullanılan düzen, çevirici, çevirgeç, komütatör, şalter. Anahtar

kelimenin ingilizcesi: n. cipher, clew, clue, cotter, key

Köken: Yunanca Benzer bağlantılar anahtar ağızlığı, anahtar kelime, anahtar taşı