Ana Sayfa Felsefe Yazıları Bilim ‘Alışveriş İnsan Ömrünü Olumlu Etkiliyor’ (Bilim ve Yaşam)

‘Alışveriş İnsan Ömrünü Olumlu Etkiliyor’ (Bilim ve Yaşam)

0

tarihi_eserler_4/alisveris_

Alışveriş İnsan Ömrünü Olumlu Etkiliyor

 

Tayvan’da yapılan bir araştırma, alışverişin sağlığa iyi geldiğine ve ömrü uzattığına işaret ediyor.

Sonuçları Salgın Hastalıklar ve Kamu Sağlığı adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma her gün alışveriş yapanların, yapmayanlara göre daha fazla yaşadığını gösterdi.

Uzmanlara göre, alışveriş arkadaşlık kurulması, egzersiz ve sağlıklı beslenmeye katkısı oluyor.

Tayvan Halk Sağlığı Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma kapsamında kendi evlerinde yaşayan, yaşları 65’in üzerinde 2000’e yakın kadın ve erkeğin alışveriş alışkanlıkları incelendi.

Zihinsel ve fiziksel sorunlar hesaba katılarak gerçekleştirilen araştırmada düzenli alışveriş yapanların haftada bir ya da daha az sayıda çarşıya çıkanlara göre daha fazla yaşadıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, alışveriş yapmanın zaten sağlıklı olmanın bir göstergesi olabileceğini kabul etmekle birlikte, bizzat alışverişin de sağlığa iyi geldiğini söylüyor.

Uzmanlar, alışverişin daha çok zevk için yapıldığını ve insanın ruh halini düzeltme potansiyeli bulunduğunu belirtiyor.

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Yu-Hung Chang, “Egzersiz yapmak gibi diğer fiziksel aktivitler genellikle motivasyon, zaman zaman da bir eğitmen gerektiriyor. Oysa alışveriş daha kolay başlanabilen ve sürdürülebilen birşey” diyor.

Londra’daki City Üniveristesi’nden Prof. David Oliver de araştırmanın doğru noktalara işaret ettiğini belirterek, “Alışveriş fiziksel aktivite, alışveriş yapan diğer insanlarla sosyal etkileşim gerektiriyor. Ayrıca oldukça karmaşık bir iş olduğu için zihninizi de canlı tutuyor.” dedi.