Abdülkadir Budak Hayatı, Şiirleri (Edebi Şahsiyetler)

Abdülkadir Buda edebi_sahsiyetler/abdulkadir_budak k

Abdülkadir Budak 23 Nisan 1952’de Sivas’a bağlı Hafik ilçesinde doğdu. Ankara’da liseyi bitirdi. Ardında devlet memuru olarak Kayseride görev aldı. Emekliye ayrıldıktan sonra hayatını Ankara’da sürdürüyor.

Şiirleri 1970’li yıllarda ilk olarak edebiyat dergilerinde görülmeye başlandı. İlk kitabı “Geçti İlkyaz Denemesi” ve ardından yayımladığı “Şimdi Yaz” kitapları Behçet Necatigil izleri taşıyordu.

1959’da babasının sağlık durumu bozulunca ailece Ankara’ya yerleşildi. İlk ve orta okulu burada okudu. Sincan Lisesini bitirdi. Maddi olanaksızlar yüzünden yükseköğrenimini tamamlayamadı. Devlet memuru olarak Kayseri ve Malatya’da uzun yıllar görev yaptıktan sonra 1994’te emekli olup Ankara’ya yerleşti. Kayseri’de bulunduğu sıralarda şair arkadaşlarıyla birlikte Ozanca ve Hakimiyet Sanat dergilerini çıkardı. Dergicilik serüvenine uzunca bir aradan sonra  12 sayı çıkan Şiir Odası da eklendi (2000). “Kırık Dallar” adlı ilk şiiri Mayıs 1970 tarihli Defne dergisinde çıktı. 1970 Kuşağı şairleri arasında, geleneksel şiirin imgelerini başarıyla yeniden dile getiren bir şair olarak değerlendirildi. Ötekine bakar gibi “kendine bakmanın şiiri”ni yazdığı ileri sürülen Budak için “şaşırtıcı buluşları, dengeli ironisi ve humoruyla yeni kuşak içinde özgün bir yeri olan bir şair” denildi (Ataol Behramoğlu). Şiirlerini, şiire ilişkin yazılarını Varlık, Yazko Edebiyat, Türk Dili, Yusufçuk, Adam Sanat, Yeni Biçem, Defter, Yasakmeyve başta olmak üzere çeşitli dergilerde yayımladı. 35 yıldır aralıksız olarak şiirle uğraşan Budak Ankara’da yaşıyor.

Şiir Kitapları

* Geçti İlkyaz Denemesi (1978)
* Şimdi Yaz (1980)
* Gömleğim Leyla Desenli (1981)
* Sevdanın Son Keremi (1985)
* İmzasız Gül (1983)
* Yanlış Anka Destanı (1994)
* Aşk Beni Geçer (1997)
* Endişeli Fesleğen (1999)